Pevné zdraví, hlavně zdraví

03.12.2023

Přichází doba, kdy si budeme navzájem přát hlavně to zdraví. To je moc hezké, většinou to myslíme upřímně, empaticky, soucitně. Přejeme si vyléčení z nemoci pro sebe i pro druhé. Mnohé z nás zasáhne vážná nemoc blízkého člověka více než jeho samotného. A dokonce, když jsme sami nemocní, může to být stejné. Ty druhé trápí naše nemoc víc, než nás samotné.

Úplně nejvíc je to, když nám stůňou děti. Žijeme ve společnosti, kdy jsou děti častěji nemocné, mají častější deprese, trápí nás to a chceme řešení, chceme uzdravení. A chceme to po systému, po zdravotnictví, po lékařích, terapeutech a psychiatrech.

Kdo se ptá sám sebe, proč je nemocný on sám, proč jsou nemocné jeho děti, proč je nemocná jeho partnerka?

Co bývá častou příčinou? Může to být i nedostatek lásky, nevěnování se sobě, partnerovi, dětem. Nekomunikace, žití v uzavřených prostorech a uvíznutí ve virtuální realitě, nedostatek pohybu a pobytu venku.

Mohu onemocnět, protože se dostatečně nevěnuju sobě, to se hodně týká především žen, které se obětují pro druhé na úkor sebe samých. Mohu onemocnět, proto, že jsem si toho naložil moc, nedokážu si odpočinout a pracuji až do svého vyhoření, nebo přijde nějaký atak nemoci. Pak se zastavím a přemýšlím, co dělám špatně.

Děti buď lásku nedostávají, rodiče jim nevěnují pozornost, ovšem dítě brzy přijde na to, že maminka či tatínek se mu věnují, když je nemocné. A ono je v té nemoci šťastné, protože si díky ní k sobě ty rodiče přitáhne. Dítě se naučí rodiči takto manipulovat a citově je vydírat.

Nebo to může být naopak dítě je zahrnováno tzv. úzkostnou láskou a péčí, dostane všechno a je na každém kroku hlídáno. Co je to za život? Vždyť v tom musí být to dítě nešťastné. Je potřeba najít míru a nic jiného, než lásku tomu dítěti nemohu dát a je to největší dar. Zdravý vztah rodičů k sobě vzájemně a k dítěti, jednoznačně zdraví podporuje.

Horší je, že zdraví nijak moc nepodporuje současná společnost a poměrně toxické prostředí ve všech směrech. Nezdravé potraviny a jejich propagace (mekáč, cola), moc léčiv a jejich propagace, moc digitalizace a jejich propagace, moc konzumu a jeho propagace, negativní zprávy a manipulace strachem atd.

A pak se divím, že jsou lidé nemocní. Vždyť ta společnost propaguje ve svých reklamách.

Takže bych to trochu upravil: žijte zdravě a se sebou v souladu, ať jste zdraví a spokojení. Za své zdraví máme totiž tu největší zodpovědnost každý sám. Třeba to jednou pochopíme.

Hodně zdraví, štěstí, pevné nervy, psychickou odolnost, pozitivní mysl a hlavně hojnost Lásky, protože ta umí zázraky.